Historie firmy JIRKA a spol., s.r.o.

 

Zápustková kovárna firmy JIRKA a spol., s.r.o. se může pyšnit bohatou historií, sahající až do roku 1936, kdy byla založena bratry Jirkovými. Postupně se pak hlavním sortimentem kovárny stala výroba seker a ručního nářadí, které bylo pod ochrannou známkou JIRKA a TIGRE vyváženo do celého světa.

Druhá světová válka však zastavila slibný rozvoj společnosti, stejně tak jako jakékoli jiné plány na rozšiřování výroby. Krátce po skončení války byl podnik znárodněn státem.

V roce 1999 byla založena firma JIRKA a spol., s.r.o. a navázala tak na tradici původní firmy B. Jirka a spol..

Po celou dobu novodobé existence firmy společnost klade důraz na rozvoj s vysokým nárokem na stabilní fungování společnosti.

Původní strojový park je inovován a doplňován o moderní technologie. Proto v roce 2007 bylo zakoupeno první CNC obráběcí centrum, následováno zakoupením CNC soustruhů, dalšího většího frézovacího centra, laserového navařování, laserového gravírování. 

Investičně významným impulsem bylo poskytnutí evropské dotace v roce 2016, kdy byl zakoupen zcela nový vřetenový kovací lis s nominální silou 750 t, indukční ohřev s automatickým zásobníkem, tryskací zařízení a nový CNC elektroerozivní hloubicí stroj.

Další výraznou investicí bylo v roce 2018 zakoupení moderní kotoučové pily ExactCut TAC75 a pořízení nové haly, kde je nyní umístěn sklad nářadí a dělení materiálu, což nám umožňuje výrazně rozšířit výrobní kapacity.

Firma JIRKA a spol., s.r.o. je jedna z mála firem, která nese rodinný odkaz jednoho z původních zakladatelů, kdy je do dnešních dní vedena přímými potomky rodiny Jirkových.